vineri, 29 ianuarie 2016

Anastasia Myskina, despre Simona Halep

Fosta mare jucatoare de tenis Anastasia Myskina (Rusia) a vorbit despre esecul pe care Simona Halep l-a suferit in sferturile de finala de la Australian Open, in fata rusoaicei Ekaterina Makarova.

"Ekaterina Makarova a obtinut o victorie superba in fata unei jucatoare de top, care a incantatlumea tenisului prin ascensiunea pe care a avut-o. Simona e capabila de meciuri fabuloase, dar Ekaterina a reusit s-o invinga. La Simona m-a uimit cel mai mult modul in care reuseste sa compenseze lipsa taliei", a comentat Myskina.

Anastasia Myskina este prima jucatoare din Rusia care a castigat un titlu de Grand Slam, la Roland Garros in 2004.

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Australian Open, dupa infrangerea suferita in fata rusoaicei Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), scor 4-6, 0-6.

Intalnirea dintre Simona Halep si Makarova a durat doar o ora si noua minute.

Pentru evolutia de la Australian Open, Simona Halep va primi 430 de puncte in clasamentul WTA si 240 de mii de euro.

Anul trecut, Simona a fost eliminata tot in sferturile de finala, de Dominika Cibulkova.

Chiar daca a fost eliminata in sferturile de finala de la Australian Open, Simona Halep a reusit, totusi, sa-i impresioneze pe organizatorii primului turneu de Grand Slam din acest an.
Organizatorii au stabilit ca Simona Halep a reusit cea mai frumoasa lovitura a turneului, in meciul cu Yanina Wickmayer.

"Putere, viteza, strapungere. Asa arata perfectiunea!", este descrierea facuta de organizatorii turneului la lovitura pe care Simona Halep a reusit-o in turul doi, in meciul cu Yanina Wickmayer.

Sursa video: Australian Open